Tuesday, March 19, 2013

PATATES YOĞURTLAMASIPATATES YOĞURTLAMASI
Bu tarifle ilgili olarak ufak bir itirafla başlamak istiyorum. Yemek tariflerimi paylaştığım bir blog yazmaya başladığımda niyetim mutfakta hem kendi ufak dokunuşlarımla daha özel hale getirmeye çalıştığım tariflerimi (örneğin lavanta ile parfümlendirilmiş revani gibi) hem de Türkiye’nin dört bir yanından olduğu gibi dünyanın dört bir yanından derlenmiş tarifleri paylaşmaktı

Aslında bu blog için düşündüğüm birşey de değildi; benim mutfağımda genel tavrım hep bu şekilde olmuştur imkanlar dahilinde. Bu tarif ise açıkçası benim gözümde tüm bu tavırla bağdaşmayacak bir tarif; lezzetinden ya da pratikliğinden bahsetmiyorum elbet ancak yaratıcılık ya da değişik lezzetler arayan kişilere gastronomik açıdan hiç birşey vermemesinden bahsediyorum. 

Peki fikrimi ne değiştirdi de yine de tarifi yayınlamaya karar verdim? Açıkçası evde tek başıma olduğum, evde malzeme açısından neredeyse hiç birşeyin bulunmadığı ve acil birşeyler yemem gerektiği bir günde yaptım. Bu yemek öyle güzel karnımı doyurdu ki açlık ya da darlık çeken başkalarının karnını da doyurmak için umarım bir ilham olur. Soğan, patates gibi temel maddeleri bazen önemsemiyoruz ama yemek kültüründe olmazsa olmaz iki malzeme; şükürler olsun ki tüketebiliyoruz ağzımızı tatlandırıp karnımızı alçak gönüllü bir şekilde doyuruyorlar. 
 
Malzemeler

1 – 2 patates
1 orta boy soğan, küp küp doğranmış
Zeytinyağı
Sosu için: süzme yoğurtla yapılmış sarımsaklı yoğurt
Üzeri için: bol maydanoz
Üzeri için: toz kırmızı biber, tereyağı

Yapılışı
  1. Patatesleri soyup yıkayıp küp küp doğradım; yıkadıktan sonra üzerini geçecek kadar tuzlu suda haşladım. Patatesler haşlandıktan sonra suyunu süzüp kenara ayırdım.
  2. Bir tavaya zeytinyağını alıp ısıttım. Soğanları ekleyip pembeleşene dek kavurdum. Patatesleri ekleyip kavurmaya devam ettim. 1 – 2 dakika sonra altını kapattım. Servis tabağına aldım.
  3. Aynı tavada tereyağını erittim; içine bir damla zeytinyağı ekledim (ki yanmasın).
  4. Servis tabağındaki patatesin üzerine sarımsaklı yoğurt gezdirip üzerine toz biberden serptim. Isıttığım tereyağını üzerine gezdirip maydanoz serpip servis yaptım.

2. adim - sogani kavurdum

2. adim - haslanmis patatesi ekledim

2. adim - patates ve sogan kavurmasi

PATATES YOĞURTLAMASI

No comments: