Monday, April 30, 2012

MEYVELİ YULAFLI YOĞURT

MEYVELİ YULAFLI YOĞURT
Roma’da yediğim muhteşem ötesi yoğurt dondurmasının anısına ithafen :p 

Tamamen uydurmasyon ve tamamen benim damak zevkime uygun! Meyve, yoğurt ve azıcık şeker – peki ya cornflakes? Kıtır kıtır bir yoğurt tatlısı için!Efendim bu yazıyı güncelleme vakti geldi; zira benim kendi kendime uydurduğum bu tatlının tarifini zevkine çok güvendiğim bir arkadaşım – blogumda yayınlamış olduğumdan habersiz – bana yolladı “muhakkak dene” diye ve o da bu tarifi aşçı olan bir arkadaşından almış. Demek ki aklın yanında damak zevkinin de yolu bir :)

Ben kendi fotoğraflarımdan pek memnun değildim; hem de tarife arkadaşımın söylediklerini de eklemek istedim. Bu yüzdendir bu güncelleme. 

Afiyet bal şeker olsun :)


Malzemeler (1 kişilik)

1 kase yıkanmış meyve (bkz. Tarifle ilgili notlar)
3 – 4 kaşık (süzme) yoğurt (bkz. Tarifle ilgili notlar)
1 paket şekerli vanilin (damak zevkinize göre daha az ya da çok olabilir)
2 – 3 kaşık süt
4 kaşık yulaf (müsli) ya da cornflakes (bkz. Tarifle ilgili notlar)

Yapılışı
  1. Yoğurda şekerli vanilin ve sütü katıp karıştırdım. Bir kupa ya da geniş bir bardağa bir kat cornflakes ya da müsli bir kat yoğurt bir kat meyve olacak şekilde yerleştirdim. Buzdolabında dinlendirerek servis yaptım (bkz. Tarifle ilgili notlar) 

MEYVELİ YULAFLI YOĞURT


Tarifle ilgili notlar
  • Kırmızı meyve (karadut, çilek ya da taze yaban mersini gibi) ile muhteşem oluyor. Ama bunun yanında, arkadaşımın not düşğü üzere muz-kuru uzum ve tarçınlı da güzel olur veya istediğiniz herhangi bir meyve
  • Arkadaşımın aşçı arkadaşından aldığı tarifte benim gibi yoğurda süt ve şekerli vanilin karıştırmak yok; sade yoğurtla yapılıyor. Tercih sizin ancak ben süzme yoğurttan vazgeçemediğim için onun tuzlu tadını süt ve şekerli vanilinle yumuşatıp tatlandırmayı tercih ediyorum. Süzme yoğurt kullanmadan da normal yoğurtla başka bir şey eklemeden de yapabilirsiniz tatlınızı. 
  • Tarifin aslı müsli ile ancak evimde yoksa ben azıcık ezerek cornflakes kullanıyorum.  
  • Buzdolabında sabaha kadar dinlendirmenizi öneriyoruz; ancak ben bu tatlıya bayıldığım için hiçbir zaman o kadar sabredemedim :)

No comments: